Wizyta w Izbie Pamięci Marii Kownackiej

6 maja 2024 r. kilkuosobowa grupa uczniów naszej szkoły wybrała się na krótką wycieczkę. Wyjazd był nagrodą dla laureatów dwóch konkursów (plastycznego – na okładkę książki i literackiego – na wiersz o patronce) ogłoszonych w ramach obchodów Dnia Patronki Szkoły.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili najpierw Izbę Pamięci Marii Kownackiej znajdującą się w dawnym mieszkaniu autorki „Plastusiowego pamiętnika” i zlokalizowaną w bloku na warszawskim Żoliborzu. Mogli obejrzeć zgromadzone tam eksponaty (m.in. zdjęcia, stare wydania książek, przybory pisarskie, wytwory rękodzieła, odznaczenia itp.), ale także przedmioty codziennego użytku. Zwiedzających najbardziej zaciekawił stary model telefonu z tarczą.

Z muzeum poświęconego Marii Kownackiej uczniowie udali się na Stare Powązki, gdzie pochowano naszą patronkę. Jej grób zdobi figurka Plastusia.

Iwona Jarząbkowska