Wizyta na Powązkach

17 listopada 20203 r. starsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili Cmentarz Wojskowy oraz Stary Cmentarz na Powązkach. Na pierwszym z nich, podczas  pełnego refleksji spaceru odwiedzili miejsce wiecznego spoczynku generała Mikołaja Bołtucia, groby polskich pisarzy, poetów, autorów naszych lektur – m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Władysława Broniewskiego, Zofii Nałkowskiej, Aleksandra Kamińskiego, Tadeusza Borowskiego. Uczniowie samodzielnie odnaleźli groby  artystów – Aleksandra Żabczyńskiego, Emiliana Kamińskiego, Andrzeja Strzeleckiego, Wojciecha Fangora, Kory. Znicze przyniesione przez siódmo- i ósmoklasistów zapłonęły na grobie filozofa Leszka Kołakowskiego, Jacka Kaczmarskiego, Marka Kotańskiego, Państwa Centkiewiczów czy Kory, a kamyki spoczęły na grobie Władysława Szpilmana.  Odwiedzając nekropolię na Powązkach nie można było pominąć alei zasłużonych czy alejek, w których spoczywają żołnierze polegli podczas I wojny światowej w walce z bolszewikami, żołnierze którzy stracili życie podczas walk z okupantem w latach 1939-1945, powstańcy warszawscy czy harcerze z Szarych Szeregów. Po chwili zadumy przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej, uczniowie udali się na Stare Powązki, gdzie podziwiali przepiękne, zabytkowe pomniki nagrobne m.in. Stanisława Moniuszki, rodziców  Fryderyka Chopina, Niny Andrycz czy Gustawa Holoubka. Zwieńczeniem spaceru była wizyta w alei, gdzie spoczywa patronka naszej szkoły – autorka uwielbianych przez dzieci książek – Maria Kownacka. Uporządkowanie grobu pisarki, zapalenie zniczy i złożenie wiązanki kwiatów zakończyło tę wyjątkową lekcję historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie.

Uczniowie, którzy odbyli ten wyjątkowy jesienny spacer już wiedzą, że pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach, bohaterach narodowych, artystach to nasz obowiązek, ale też wielki przywilej.

Agnieszka Burcicka

Agnieszka Żelasko