Wizyta Górnika

4 grudnia przypada tradycyjne święto górnicze, potocznie zwane Barbórką – jedno z najbardziej znanych i rozpowszechnionych obchodów dni zawodowych w  Polsce. Z tej okazji w poniedziałek naszą szkołę odwiedził niezwykły gość – górnik, Pan Mariusz Smela. Przybył w galowym mundurze i ozdobnej czapce z pióropuszem. Spotkał się z uczniami klas pierwszych i w niezwykle ciekawy sposób przybliżył najmłodszym realia ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni, wyjaśnił przeznaczenie różnych elementów stroju górniczego, zaprezentował akcesoria niezbędne podczas pracy pod ziemią.

Pierwszoklasiści usłyszeli m.in., że górnicy wydobywają nie tylko węgiel, ale także sól. Dowiedzieli się, że pierwotnie miotełki z piór zdobiące czako (nakrycie głowy górnika) służyły do czyszczenia otworów strzałowych. Okazało się też, że kolor pióropusza nie jest przypadkowy i ma znaczenie symboliczne, np. czarny oznacza górnika pracującego pod ziemią, czerwony – członka orkiestry górniczej, a zielony zarezerwowany jest dla dyrektorów. Najmłodsi mogli też zobaczyć kilka doświadczeń przygotowanych przez naszego gościa, podziwiać model platformy wiertniczej, obejrzeć różne minerały i skamieliny oraz dotknąć ich.

To była niezwykła lekcja geografii, która na długo zapadnie w pamięci naszym uczniom.

Joanna Romanowska