Wiosenne porządki

Od wielu lat opiekujemy się zabytkową nekropolią na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, nie mogło nas więc zabraknąć także tej wiosny. Sobotnie porządki upłynęły uczniom Vc i VII c w miłej atmosferze śpiewu ptaków, zieleni drzew i zapachu leśnych konwalii. Cykliczne prace porządkowe na Ewangelickim Cmentarzu w Dziekanowie Leśnym są zawsze chwilą wyciszenia i refleksji nad przemijaniem oraz widomymi śladami po dawnych mieszkańcach naszej gminy. Ruiny nagrobków w wielu bowiem miejscach zachowały w idealnym niemalże stanie niemieckie inskrypcje. Pokryte warstwą mchu kryją świadectwo wielokulturowości przedwojennych Łomianek. Samodzielne odkrywanie historii swojego regionu to niezwykła frajda, której nie zastąpi żaden podręcznik ani strona internetowa, ta jednak może pomóc w tłumaczeniu z niemieckiego:

Ruhe sanft!

Spoczywaj w pokoju!