Ratownik medyczny w oddziałach przedszkolnych

W dniu 08.03.2023r. gościliśmy w naszym przedszkolu ratownika medycznego. Było to nie tylko miłe, ale przede wszystkim bardzo pouczające spotkanie, w którym wzięły udział nasze przedszkolaki. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego  ratownika było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Na samym początku ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień i wytłumaczył, dlaczego jest koloru czerwonego. Wyjaśnił również, na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku: oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć  i złamań. Dzieci uczyły się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Dzieci obserwowały w jaki sposób wykonuje się sztuczne oddychanie oraz jak wyglądają oddechy ratownicze. Każde dziecko miało możliwość przeprowadzenia na fantomie masażu serca oraz sztucznego oddychania. Ważnym elementem tego spotkania była nauka wykonywania opatrunków. Każde dziecko miało okazję bandażować swojego misia. Na zakończenie dzieci obejrzały karetkę pogotowia i zapoznały się z jej wyposażeniem. Największą radość dzieciom sprawiło włączenie sygnałów dźwiękowych przez Pana ratownika.  Bardzo dziękujemy!

Joanna Jaworska

Wioleta Przybyłowicz