„Plastusiowa Ławeczka”

„Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech,

aby uczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza.”

Maria Kownacka

13 września 2023 r. (środa) odbyło się uroczyste odsłonięcie „Plastusiowej  Ławeczki”, która usytuowana jest przy Urzędzie Miejskim w Łomiankach. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły, noszącej imię Marii Kownackiej – twórczyni plastelinowego ludzika, który mieszkał w piórniku Tosi wraz z przyjaciółmi: Ołówkiem, Gumką Myszką, Stalówkami, Piórem, Scyzorykiem, Linijką i Kredkami.

W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury uczniowie klasy 3b, przygotowani przez panią Marzannę Budkę, przybliżyli zaproszonym gościom sylwetkę Marii Ludwiki Kownackiej oraz przypomnieli najważniejsze fakty z jej życia i twórczości. Zaprezentowali też mniej znane ciekawostki dotyczące właścicielki „Plastusiowa”, letniskowego domu autorki, który znajdował się w Łomiankach przy ulicy Szpitalnej.

Dzieci z klasy 2e pod kierunkiem pani Aleksandry Majewskiej przygotowały krótką część artystyczną, podczas której obecni na uroczystości poznali najsłynniejszych bohaterów książek naszej patronki: Plastusia, Tosię, bociana Kajtka, jelonka Rogasia z Doliny Roztoki, Kogucika Złotobucika z „Kukuryku na ręczniku” czy Słoneczko z serii „Razem ze słonkiem”.