13 kwietnia został ustanowiony decyzją Sejmu w 2007 r. jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej dla uczczenia pamięci Polaków wymordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje oraz wielu do dziś nieznanych miejscach.
Zbrodnia Katyńska to dokonany wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy policji politycznej Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich mord na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego. Ofiary zbrodni to ok. 14,5 tys. jeńców wojennych oraz 7,3 tys. osób cywilnych.
Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń niedaleko Smoleńska, w okolicach której zamordowano i pogrzebano część ofiar (ok. 4,4 tys. jeńców wojennych przetrzymywanych w obozie w Kozielsku). Katyń to pierwsze, ujawnione już w latach II wojny światowej miejsce sowieckiej zbrodni. Miejsca zamordowania i pochowania pozostałych jeńców polskich, których przetrzymywano w obozach w Starobielsku i Ostaszkowie, aż do początku lat 90. XX w. nie były znane.
Uczniowie naszej szkoły upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej tworząc wspaniałe prace plastyczne oraz biorąc udział w gminnych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Katynia. Bardzo dziękujemy wszystkim autorom prac za zaangażowanie i wspaniałe prace. Jesteśmy z Was dumni.
Nauczyciele historii